Program Czyste Powietrze na skróty (cz. 1)

Program Czyste Powietrze na skróty (cz. 1)

Od 19 września 2018 roku, w ramach Programu Czyste Powietrze rozpoczął się nabór wniosków dla osób, które są właścicielami domów jednorodzinnych. Wysokość dofinansowanie dotacją uzależniona jest od uzyskiwanych dochodów na członka gospodarstwa domowego.

Warunkiem koniecznym do uzyskania dofinansowania jest wymiana starego, nieefektywnego pieca zasilanego paliwem stałym na źródło ciepła wskazane w Programie lub posiadanie kotła (ogrzewania) spełniającego wymogi Programu. Dofinansowanie można uzyskać na: wymianę kotła, instalację grzewczą, termomodernizację, solary i fotowoltaikę. Do końca 2019 roku można uzyskać dotację dla domów w budowie na zainstalowanie źródła ciepła spełniające wymogi Programu.

Uzyskać można dotację od 30% do 90%. Pozostałą kwotę niezbędną do realizacji inwestycji można pokryć ze środków własnych lub uzyskać w ramach Programu pożyczkę. Program trwa do końca 2029 roku.

Spokojnie jest czas na złożenie wniosku……

Nie do końca należy się zgodzić z tak postawioną tezą. Po pierwsze, nie wiemy czy tak na pewno Program będzie trwał do 2029 roku i czy nie zmienią się jego zasady. Już wiemy, że będą zmiany od 2019 roku. Zakłada się, że wszyscy którym z uzyskiwanych dochodów wychodzi 30% dotacja, będzie przysługiwała ulga inwestycyjna w podatku dochodowym. Obawiam się, że ulga inwestycyjna będzie stosowana tylko dla pierwszego przedziału dochodowego (I grupa podatkowa). Zapewne planowana ulga inwestycyjna będzie mniejsza niż dotacja przysługująca inwestorowi w 2018 roku.

Rodzą się inne pytania, a co rolnikami i innymi, którzy nie płacą podatku lub podatek nie pokryje odpisu. Sumując w mojej ocenie należy „brać co dają” i raczej pośpieszyć się ze złożeniem wniosku.

Brać pożyczkę czy nie?

Załóżmy, jesteśmy właścicielami małego domu o powierzchni 100 m2 i decydujemy się na wymianę starego, nieefektywnego pieca węglowego na piec węglowy tzw. piątej generacji z podajnikiem o mocy 10-12 kW.

Koszt takiego pieca z montażem może wynosić około 8 000 zł. W takim wypadku możemy zaniechać uzyskiwania pożyczki. Natomiast, kiedy nasz budynek mieszkalny wymaga docieplenia i wymiany pieca warto zastanowić się, nawet w przypadku braku własnych środków, czy nie zdecydować się na kompleksową inwestycję. Jednym wnioskiem, jedną procedurą uzyskamy dotację i pożyczkę przyspieszając uzyskiwanie korzyści z tytułu zmniejszenia zapotrzebowania energetycznego budynku. Oszczędności zapewne będą, o ile?, to temat bardziej skomplikowany do którego odniosę się w następnych artykułach. W każdym razie oszczędności pokryją nam przynajmniej w części raty przyszłej pożyczki.

Warunki uzyskania pożyczki w ramach Programu Czyste Powietrze w mojej ocenie są korzystne. Oprocentowanie pożyczki na obecną chwilę wynosi 2,45%, bez prowizji i maksymalnie na piętnaście lat. Komercyjny kredyt to oprocentowanie rzędu 6-9 % plus prowizja 3-6 % i czasami wymagane dodatkowe ubezpieczenie. Widać wyraźnie, że warunki pożyczkowe w ramach Programu Czyste Powietrze są korzystne dla klienta.